Festival Sdílené jeviště
8. 1. 2024
V průběhu prvních tří měsíců roku 2024 přivítáme milé hosty, naše kolegy z brněnského a ostravského divadla. Věříme, že i pro naše diváky a baletní fanoušky bude obohacující podívat se v Praze na to, co se urodilo mimo hlavní město, podpořit další baletní soubory a dopřát si výjimečný kulturní zážitek.
Asociace tanečních umělců České republiky letos opět vyhlásila Soutěžní přehlídku současné tvorby Balet 2023, které se mohou zúčastnit baletní soubory působící v divadlech, nezávislé a jiné profesionální taneční soubory v České republice. Nejlepší inscenace bude oceněna hlavní cenou, další ocenění budou uděleny za nejlepší choreografii, za nejlepší sólistický výkon a za nejlepší kolektivní výkon. Dva soubory uvítáme také na scénách Národního divadla.
„Přehlídka se dříve konala od roku 1992 každé tři roky a nyní ji budeme pořádat jako bienále (poslední se konala v roce 2019, v roce 2021 byla zrušena z důvodu uzavření divadel kvůli covidové pandemii),“
uvádí jeden z organizátorů akce Zdeněk Prokeš.
„Inscenace přihlášené k účasti od začátku sezony 2023/2024 až do 15. prosince 2023 hodnotila odborná porota složená z profesionálních tanečních umělců, teoretiků, kritiků, choreografů, případně i umělců dalších profesí.“
Tma / Královská večeře / Symfonie č. 7 Allegretto
Balet NdB 2
Národní divadlo Brno vysílá do Prahy svůj juniorský soubor Balet NdB 2 s představením, které nabízí hned tři původní choreografie: Tmu baletní mistryně Markéty Pimek Habalové, Královskou večeři uměleckého vedoucího Baletu NdB 2 Uladzimira Ivanoua a Symfonii č. 7 Allegretto uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Brno Mária Radačovského.
Tma vypráví příběh dvou lidí, jejichž nezlomná láska se snaží překonat nepřízeň osudu. Těžká zkouška v podobě nuceného odloučení přináší mladým hrdinům strach, bolest, ale i naději, která jim pomáhá překonat chvíle největšího soužení.
Na Královské večeři budou diváci svědky těch nejhorších lidských vlastností a činů. Hlavní roli zde bude hrát přetvářka a pokrytectví, lež a zrada. Svou úlohu ale sehraje i náhoda.
Skrze hudbu Dmitrije Šostakoviče a jeho slavnou Leningradskou symfonii, která poprvé zazněla v blokádou sužovaném Leningradě v roce 1942, uchopí Mário Radačovský v Symfonii č. 7 Allegretto závažné téma brutální agrese vůči svobodnému národu. Dílo se pro svět stalo symbolem boje proti fašismu a paradoxně ti, kteří byli tehdy v roli obránců, jsou dnes agresory.
29. ledna 2024 od 19.00 na Nové scéně
Carmen
Národní divadlo moravskoslezské
Balet Národního divadla moravskoslezského uvede v Praze svou Carmen, a to v choreografii Jiřího Pokorného. Tvůrci ostravského pojetí vycházeli z původního operního libreta autorů Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho založeného na stejnojmenné novele Prospera Mériméa. Volnou inspirací byly zejména po hudební stránce různé verze Ščedrinovy baletní suity a některá výrazná filmová nebo scénická ztvárnění, například Carlose Saury a Matse Eka. Příběh obdobně jako jejich předchůdci staví na Carmen, Josém a Micaele, které se zde dostává jména Lady M. Slunnou španělskou Sevillu počátku 19. století střídá noční klub industriálního města současnosti, dramatické napětí díla se však neztrácí, možná právě naopak.
1. března 2024 od 19.00 ve Stavovském divadle
Sdílet na sociálních sítích