Mezinárodní konference Partnerství divadel a škol
25. 10. 2024
ND+ a Asociace divadelních lektorů pořádají česko-německou konferenci Partnerství divadel a škol – příležitost k vzájemnému rozvoji, která se koná 26. a 27. listopadu 2024 ve foyer Nové scény ND.
Cílem dvoudenní konference je sdílení zkušeností, metodiky a příkladů dobré praxe z projektů dlouhodobé spolupráce divadel a škol v Česku a Německu. Jednotlivé prezentace a příspěvky českých zástupců divadel nabídnou pohled na dosavadní cesty při propojování dvou tak rozdílných institucí, jakými jsou divadla a školy.
- Inspirací pro české prostředí bude jedinečný projekt TUSCH (Theater Und SCHule), který je úspěšně v Berlíně realizován už 26 let a aktuálně propojuje 18 berlínských divadel s jejich partnerskými školami. Kam se za tu dobu koncept společných partnerství vyvinul, co se od sebe obě strany naučily a jak takovou příležitost ke kulturnímu vzdělávání vnímají žáci, učitelé, zapojení umělci, rodiče i široká veřejnost?
- Osobní pohled na každodenní praxi z kooperace se školami, na její přínosy, dopady i nástrahy pak nabídne Michael Hess, tanečník, choreograf, režisér, pedagog a zástupce nezávislé scény Theater Schießbühne z Düsseldorfu.
- Důležitou součástí konference jsou diskuzní bloky a metodické workshopy zahraničních lektorů. Konference bude tlumočena do češtiny a z prezentací a odborných příspěvků vznikne elektronická publikace, kterou poté naleznete na webu Asociace divadelních lektorů.
Konference je určena především zástupcům divadel a kulturních institucí, divadelním lektorům, umělcům, pedagogům, studentům uměleckých a pedagogických oborů a další odborné veřejnosti.
Účast na konferenci je zdarma, s nutností registrace.
Program konference
26. LISTOPADU 2024, FOYER NOVÉ SCÉNY ND
9:00–9:30 – registrace
9:30–9:50 – úvodní slova a přivítání
9:50–10:00 – K. Kalivodová: Kreativní učení jako cesta do 21. století
10:00–12:00 – blok příspěvků a prezentací českých divadel
— Národní divadlo, Národní divadlo moravskoslezské, Národní divadlo Brno
— Divadlo Drak, Divadlo D21, Ostružina z.s.,
— pohled pedagogů a lektorujících umělců
12:00–12:45 – panelová diskuze – moderuje K. Klementová
12:45–13:45 – obědová pauza
13:45–15:15 – diskuze ve skupinkách – potřeby a přání divadel a škol pro úspěšnou spolupráci
15:45–18:30 – workshopy se zahraničními lektory (probíhá paralelně)*
— Workshop I. Theater Schießbühne, Michel Hess
— Workshop II. TUSCH-Berlin, Helen de Bie
27. LISTOPADU 2024, FOYER NOVÉ SCÉNY ND
9:00–9:10 – přivítání a představení zahraničních hostů
9:10–10:15 – prezentace kooperační platformy divadel a škol TUSCH-Berlin
10:15–10:30 – coffee break
10:30–11:30 – Theater Schießbühne - taneční projekty na školách
11:45–12:30 – panelová diskuze – moderuje D. von Vorst
12:30–13:30 – obědová pauza
13:30–14:30 – diskuze ve skupinkách – cesty a úskalí úspěšné spolupráce divadel a škol
15:00–18:00 – workshopy se zahraničními lektory (probíhá paralelně)*
— Workshop I. Theater Schießbühne, Michel Hess
— Workshop II. TUSCH-Berlin, Helen de Bie
*workshopy probíhají po oba dva dny stejné, aby se zájemci mohli prostřídat / zúčastnit obou workshopů.
Konference navazuje na předchozí aktivity k tématu práce s mladým publikem, kterému se jak Národní divadlo, tak Asociace divadelních lektorů, které je spoluzakladatelem, dlouhodobě věnují a usilují tím o rozvoj a podporu práce s publikem v ČR. Sympozium Jak na spolupráci divadel a škol?, které se konalo březnu 2024 rovněž na Nové scéně, se setkalo s velkým zájmem zástupců divadel z ČR i Slovenska. Nabídky pro školní publikum jsou sice dnes součástí většiny příspěvkových kulturních organizací, avšak tvůrčí práce s touto věkovou skupinou a péče o hlubší vztah mladého diváka k dané instituci (divadlu, galerii, muzeu, orchestru,…) už tak samozřejmé nejsou. Tématem česko-německé konference je tak úzká a kontinuální spolupráce divadel se školami, v jejímž středu stojí příležitost k tvořivému učení, reflexe současných témat a problematiky dnešního světa skrze vlastní tvorbu, uvědomění si a porozumění rozmanitosti a komplexnosti kultury a v neposlední řadě pochopitelně i vytvoření si bližšího vztahu mladé generace ke kultuře jako takové a ke „svému“ partnerskému divadlu.
Konference je spolufinancovaná Evropskou uniií - Next Generation EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK.
Foto a video galerie
Sdílet na sociálních sítích