Smutné výročí: Dnes si připomínáme 50 let od smrti Johna Cranka
26. 6. 2023
Dnes si připomínáme 50 let od smrti Johna Cranka. Bohužel, smutné výročí.
Vzpomíná i Jiří Kylián, kterého v jeho životní cestě právě Cranko nasměroval:
„Jeho předčasný odchod byl nesmírným šokem pro tehdejší taneční svět, a pro nás, kteří jsme to z největší blízkosti zažili, to byla nevyslovitelná katastrofa. Ale přesto, že se Cranko dožil pouhých 45 let, zanechal za sebou neobyčejně cennou choreografickou a lidskou stopu. Byl všemu otevřený a všem přístupný. Poznamenal každého, kdo se dostal do jeho oběžné dráhy. A to i mne. Jeho předčasný odchod byl velikou ránou pro nás všechny, ale jeho duch, způsob myšlení, vidění světa nás nikdy neopustily a jsou s námi dodnes.
Cranko byl vypravěč a byl jedním z mála choreografů, kteří dokázali vyprávět příběhy s tak subtilními nuancemi, které někdy i zastínily původní literární předlohu. Měl jsem to štěstí setkat se s Johnem 28. srpna 1968 – týden po vpádu „spřátelených armád“ do Československa. Hned z nádraží jsem byl odvezen do jeho vily, kde seděl v malém pokojíku a hrál sám se sebou karetní hru „solitaire“. Až později jsem si uvědomil, jak příznačná tato „samota“ pro něj byla. Navenek byl Cranko nesmírně komunikativní člověk. Byl neobyčejně sečtělý, a i když pocházel z malého jihoafrického městečka, měl obrovské kulturní zázemí. Dovedl mluvit s uklízečkou, kulisákem anebo nositelem Nobelovy ceny. Jeho lidskost byla příslovečná.
Cranko přitahoval osobnosti. Byl pro ně přímo magnetem, a tak se v malém Stuttgartu náhle začínali scházet nadaní umělci z celého světa a z nejrůznějších oborů.
Byl však často kritizován za nedostatek „avantgardního“ repertoáru Stuttgartského baletu. Aby měl od svých kritiků pokoj, pozval do Stuttgartu amerického choreografa Glena Tetleyho, aby se o tu avantgardu postaral. A to bylo pro nás všechny také neobyčejně přínosné a obohacující.
John byl osobností, která inspirovala fantazii a tvůrčí činnost. Tak se brzy ze Stuttgartského baletu stala choreografická líheň. Jeho velkorysost ovlivnila i mou choreografickou dráhu. Když se německá televize v roce 1970 rozhodla natočit portrét Johna Cranka, přišli do studia, kde jsem měl zkoušku své prvotiny Kommen und gehen. Žurnalista se Cranka zeptal: „Myslíte, že se jednoho dne z Kyliána vyklube také takový malý Cranko...?“ A John na to: „Doufám, že ne – doufám, že se z něj vyklube Kylián.“
Zmiňuji tuto příhodu jen proto, že je pro Johna příznačná. Cranko byl všemu otevřený a všem přístupný. Poznamenal každého, kdo se dostal do jeho oběžné dráhy.
Dovolte nám všechna představení Labutího jezera do konce sezony věnovat právě tomuto výročí, památce Johna Cranka.
Sdílet na sociálních sítích