Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Vzpomínka na Jana Klára: tanečníka, choreografa a pedagoga

28. 12. 2024

Balet

Na konci roku 2024 nás navždy opustil Jan Klár, významný český tanečník, choreograf a pedagog, který svým uměním a oddaností baletu ovlivnil generace umělců i diváků. Klár, který se narodil 18. ledna 1945 v Praze, patřil mezi přední osobnosti českého tanečního umění a světu zanechal bohatý odkaz.

Taneční kariéra

Jan Klár absolvoval pražskou taneční konzervatoř v roce 1965 a svou profesní dráhu začal v Československém souboru písní a tanců. Postupně působil v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, Baletu Praha, Basilejském městském divadle i Baletu Národního divadla v Praze, kde se stal nezapomenutelným interpretem klasických i moderních děl.

V letech 1976–1987 působil jako sólista Pražského komorního baletu pod vedením Pavla Šmoka. Zde zazářil v choreografiích, jako jsou Taras Bulba, Listy důvěrné nebo Z mého života.

Choreograf a pedagog

Po ukončení aktivní taneční dráhy se Jan Klár zaměřil na choreografii a pedagogickou činnost. Vytvořil několik choreografií pro česká divadla a dlouhé roky působil jako pedagog na DAMU, kde vychoval mnoho mladých talentů.

Další umělecké aktivity

Jan Klár se objevoval i na filmovém plátně, například ve filmech Starci na chmelu (1964) nebo Trhák (1980). Jeho univerzální umění mu umožnilo působit napříč různými žánry a obohacovat nejen balet, ale i český film a divadlo.

Ocenění a odkaz

Za svůj celoživotní přínos české kultuře obdržel Jan Klár v roce 2023 cenu Master Prix nadace Život umělce. Jeho odkaz zůstane nesmazatelně zapsán v historii českého baletu jako příklad oddanosti umění a hluboké inspirace pro další generace.

Jan Klár zemřel 28. prosince 2024 ve věku 79 let. Jeho památka bude navždy žit v srdcích jeho kolegů, žáků a diváků, kteří si budou připomínat jeho mimořádný přínos českému umění.

Sdílet na sociálních sítích