Městské včelaření
Národní divadlo šlo vždycky s dobou. V roce 2015 se stalo jednou z desítek českých institucí, včetně Pražského hradu, které se začaly věnovat městskému včelaření. Včely na svých střechách chovají mnohé instituce ve městech, třeba hotely, ale i četná světová divadla. A jelikož včelstvo patří všem našim souborům, jedná se o včely skutečně Národní. "Národní včely" lze potkat jednak v našem areálu u Apolináře, který jim poskytuje ideální prostředí nejen pro blízkost botanické zahrady, ale i z hlediska klidu, dostatku slunce i závětší. Podle včelařky Národního divadla Anny Vodrážkové je město pro včely vhodným prostředím, neboť jim smog škodí méně než pesticidy na poli, zároveň metropole včelám poskytuje i rozmanitou zeleň.
Původně byla idea včelařit na budově Nové scény nebo historické budovy Národního divadla, avšak na Nové scéně bylo moc horko, na balkonu Národního divadla zase moc zima. V Národním divadle byly včely čtyři sezony, ale vždy před zimou odletěly. V areálu ve Viničné, kde je sklad dekorací, je pro včely ideální prostředí – blízko jsou vodní plochy a zejména botanická zahrada.
Městské včelaření má svá specifika. Pokud nemají včely dostatek potravy, dokáží odletět až pět kilometrů, avšak to není v pražském prostředí plném parků nikdy potřeba. Pokud včely ale oddělíte (například když chcete část včelstva přestěhovat jinam), musíte jim nové místo najít velmi daleko, jinak najdou cestu zpátky.
Včelám nevadí pražský vzduch, zato jsou citlivé například na používání pesticidů, které se naštěstí ve městě nepoužívají. Vadí jim i monokulturní hospodaření (které je například důvodem, proč masivně ubývá včel divokých). To ve městě také nehrozí, protože zde jsou pro včely velice rozmanité květeny.
Městské prostředí je navzdory některým předpokladům pro včely vhodné. Opakovaně se dělají rozbory medu, a nenašly se žádné těžké kovy, stopy smogu etc. Důkazem je i to, že „městské medy“ vyhrávají řadu soutěží. Také naše Národní včely samozřejmě vyrábějí med, není ho však ze čtyř úlů mnoho. Část medu je totiž třeba nechávat včelám, a tak se případný med v divadle využívá spíše k reprezentačním účelům.
Problém ve městě je spíše tedy pro včelaře než pro včely. Ne všude je možné úly postavit a ne každý má dostatečný pozemek. Obyvatelé z okolí si navíc mohou z různých důvodů na přítomnost včel stěžovat. Může to být kvůli alergiím, někdo má ze včel strach (tzv. apifobie). Není překvapivé, že mnoho lidí může vyděsit, dojde li k tzv. rojení. může také vyděsit rojení. To nastává například tehdy, mají li včely v úlu málo místa, anebo když se v úlu objeví nová mladá královna – tento roj si začne hledat nové místo k usazení a páření. To se jednou také stalo u historické budovy Národního divadla, kdy masivní roj včel odletěl na náměstí Václava Havla a poněkud vyděsil kolemjdoucí. V takovém případě je třeba zavolat včelaře, který roj odchytí a nejde mu nový úl. Není se ale třeba bát, včely jsou v tuto chvíli zaměstnané úplně jinými myšlenkami, než aby je zajímali možní kolemjdoucí.
Nyní se Národní včely probudily po zimním spánku a tak všechny srdečně zveme na speciální setkání se včelařkou, kterého se mohou zúčastnit i děti.
Přijďte i s nimi přímo k úlům v areálu ND, tzv. u Apolináře (Viničná 3, Praha 2). Včelařka Anna Vodrážková povypráví, jak se včelám ve městě daří, ukáže, co všechno včelaření obnáší a ochutnáte i Národní med. Program je zdarma, vstupenky za 0,- Kč je potřeba zakoupit předem na webu Národního divadla. Vhodné pro děti ve věku min. 6 let.
Více informací na webu doprovodných programů ND+ a e-mailu l.hubackova@narodni-divadlo.cz.