Mozart a ti druzí
Premiéry 4. a 7. dubna 2019
Základní informace
1 hodina 50 minut, 1 přestávka (20 minut)
Nastudovánív angličtině, české, anglické titulky
Premiéra4. duben 2019
Wolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy – a to osobně!
Na místě Mistrovi nejzasvěcenějším, ve Stavovském divadle, už nebudeme jen hrát slavné Mozartovy opery a pořádat mozartovské koncerty. Národní divadlo uvádí v českých premiérách dvě podivuhodné opery, které představují samotného Mozarta jako člověka v málo známých, ba zcela nečekaných souvislostech.
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O inscenaci
Dopisy, hádanky a příkazy / Klasika
Orchestr Národního divadla
Proslulý anglický skladatel Michael Nyman, jeden z otců hudebního minimalismu, napsal svou půlhodinovou minioperu Dopisy, hádanky a příkazy (Letters, Riddles and Writs) v roce 1991 původně pro televizní projekt BBC s názvem Not Mozart, který byl věnován 200. výročí Mozartovy smrti. V tragikomické atmosféře Nyman konfrontuje nespoutaného, vzdorovitého, lehkovážného, ale také velmi melancholického Mozarta s přízemně pragmatickým světem, reprezentovaným především úzkostlivým Mozartovým otcem Leopoldem.
Libreto opery je poetickou koláží, v níž Nyman vedle fragmentů z Mozartových dopisů zhudebňuje i téměř neznámé bizarní hádanky, které Mozart sepsal pro vídeňský karneval v roce 1786 a do nichž – jak se zdá – ukryl tajuplný klíč ke svému ne právě jednoduchému nitru.
Snad ještě neobvyklejší inspiraci našel v roce 2013 pro svou operu Klasický styl či zkrátka Klasika soudobý americký autor, mj. žák českého skladatele Karla Husy a držitel Pulitzerovy ceny, Steven Stucky. Je jí uznávaná a mimořádně obsáhlá kniha amerického pianisty a muzikologa Charlese Rosena The Classical Style (odtud zvláštní název opery), která zasvěceně pojednává o hudbě tří velikánů klasicismu – W. A. Mozarta, Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena – a staví jim monumentální pomník ve světě, který ovšem o krásy klasické hudby zrovna nestojí.
Steven Stucky ve své velmi ironické grotesce posílá trojici zneuznaných velikánů z hudebního nebe zpět mezi živé, aby se osobně přesvědčili, jak to s jejich nehynoucí slávou dnes doopravdy je.
Sdílet na sociálních sítích