Armida
Premiéry 19. a 21. května 2023 v Národním divadle
Základní informace
Národní divadlo
Přibližná délka představení3 hodiny, 1 přestávka (20 minut)
Nastudovánív češtině, české, anglické titulky
Premiéra19. květen 2023
Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického.
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O inscenaci
Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla
„Jsem již více než čtrnáct měsíců bez práce, nemohu se k ničemu vypravit a nevím, jak dlouho ještě můj nynější stav potrvá,“ píše Antonín Dvořák v dopise příteli Emilu Kozánkovi v únoru 1902. Po úspěchu s Rusalkou hledá skladatel nové libreto. Nachází ho ve Vrchlického Armidě, která vypráví příběh o vášnivě milostném vztahu mezi Armidou, dcerou damašského krále, a rytířem křížové výpravy Rinaldem. Oba milenci se tak ocitnou na bitevním poli, kde nad láskou a rozumem vládne touha po moci a fanatismus, zejména ten náboženský.
Armida je Dvořákovým posledním dokončeným dílem, ve kterém zúročil vše, k čemu se v průběhu svého tvůrčího života dopracoval. Po hudební stránce je Armida charakteristická především působivou ilustrací exotického prostředí Blízkého východu, kdy skladatel vytváří dojemné i dramatické hudební pasáže také pomocí neobvyklé instrumentace: například kombinací ženských hlasů s harfami a dřevěnými dechovými nástroji.
Armida je první inscenací, kterou po svém nástupu do funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla nastudoval dirigent Robert Jindra. Do Národního divadla se po devíti letech vrací také režisér Jiří Heřman, tvůrce propracovaných a vizuálně působivých inscenací, jimiž si vydobyl renomé jednoho z nejuznávanějších a nejoblíbenějších českých operních režisérů posledních desetiletí.
Vhodné pro publikum od 15 let.
Vznik inscenace Armida finančně podpořil Mecenášský klub.
Slovo dramaturgyně:
O Dvořákově Armidě se často hovoří jako o třetí z jeho pohádkových oper. Je jisté, že příběh muslimské princezny Armidy, která se zamiluje do křižáckého rytíře Rinalda, poskytl skladateli exotické orientální prostředí, v němž nechybí kouzla ani draci, ale pohádky mají obvykle více vrstev. Mimo tragické lásky je v Armidě zachycen i nesmiřitelný střet dvou kultur a jejich náboženství – nakonec renesanční epos Osvobozený Jeruzalém od Torquata Tassa, ve kterém Vrchlický našel inspiraci, má svůj základ ve skutečné historické události, 1. křížové výpravě. Téma bohužel stále aktuální a stejně jako v životě i ve Dvořákově opeře to jsou jednotliví lidé, kdo zaplatí cenu nejvyšší za to, že chtěli jen milovat a žít podle svých vlastních tužeb a pravidel.
Sdílet na sociálních sítích
Z našeho e-shopu
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících listopad 2024 až duben 2025.
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Parkování u ND
Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice Ostrovní).
Ceník a provozní řád
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Občerstvení a šatna v Národním divadle
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Pro návštěvníky historické budovy Národního divadla přináší Mastercard řadu výhod:
přednostní vstup a šatnu Mastercard Fast Track a exkluzivní zážitky k nezaplacení. Vyberte si z aktuální nabídky zde.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)