Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera – LearOpera – Lear
Opera

Lear

Aribert Reimann

Premiéry 7. a 12. června 2025 ve Státní opeře

Státní opera
Premiérový titul
Anglické titulky

Vyberte datum

    červen 2025

    sobota 7. 6.
    19:00

    Prodej nezahájen

    1. premiéra
    Premiéra
    Premiérový titul
    Anglické titulky

    úterý 17. 6.
    19:00

    Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

    Premiérový titul
    Anglické titulky

    Základní informace

    Kde hrajeme

    Státní opera

    Nastudování

    v němčině, české, anglické titulky

    Premiéra

    7. červen 2025

    Podobenství o pošetilé lidské pýše, o iluzi vlastní důležitosti, o nebezpečí odmítnutí, ale i přijetí odpovědnosti či o rozkladu jednoho zdánlivě stabilního světa snad nemůže být naléhavější, než je tomu právě v Reimannově opeře.

    Účinkující

    • 2024-2025

    O inscenaci

    Sbor Státní opery
    Orchestr Státní opery
    Balet Opery Národního divadla

    Operní zpracování Shakespearových dramat tvoří pozoruhodnou samostatnou kapitolu dějin hudebního divadla a vrcholná tragédie Král Lear patří k těm, po nichž operní skladatelé sáhli mnohokrát. 

    Kupodivu žádné z těchto zpracování se však nestalo trvalou součástí repertoáru, tak jak se to podařilo třeba Gounodovu Romeovi a Julii nebo Verdiho Otellovi. Možná právě proto, že mezi autory oper na learovskou předlohu nebyl právě někdo takový jako Verdi, ač sám – jak dobře známo – o zkomponování opery Král Lear usiloval celý svůj tvůrčí život.

    V poslední čtvrtině 20. století však přece jen na tento námět vznikla jedna opera, která získala obrovský věhlas a byla a je opakovaně uváděná na těch nejvýznamnějších operních jevištích světa – je to Lear německého skladatele a berlínského rodáka Ariberta Reimanna (nar. 1936). Mezi desítkou jeho jevištních děl najdeme i opery podle Kafkova Zámku nebo Strindbergovy Sonáty příšer, tou nejznámější a nejproslulejší je však jeho čtvrtá opera podle shakespearovské předlohy. Vznikla v roce 1978 na objednávku Bavorské státní opery v Mnichově a jejím iniciátorem i prvním hlavním představitelem byl slavný barytonista Dietrich Fischer-Dieskau. Reimannův operní Lear nezhudebňuje Shakespeara celého a doslova, ovšem to, co je vynecháno, je nahrazeno sugestivním, místy značně vypjatým a drsným, místy naopak velmi jímavým jazykem hudby jdoucí nepřeslechnutelně ve šlépějích německého expresionismu.

    Sdílet na sociálních sítích

    Praktické informace

    Kde si koupit vstupenky

    Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících listopad 2024 až duben 2025.

    Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

    Co si vzít na sebe?

    Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

    Parkování u Státní opery

    Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.

    Občerstvení ve Státní opeře

    Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
    Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

    Nápojový lístek (PDF, 60 kB)