Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
LibušeLibuše
Opera

Libuše

Bedřich Smetana

Pověst? Mýtus? Snad především poselství o moudrosti, která dnešním „panovníkům“ tak často chybí.

Národní divadlo
Pro celou rodinu
Vhodné k maturitě
Anglické titulky

Vyberte datum

    červen 2025

    středa 11. 6.
    19:00

    Vstupenky jsou k dispozici

    Pro celou rodinu
    Vhodné k maturitě
    Anglické titulky

    Základní informace

    Kde hrajeme

    Národní divadlo

    Přibližná délka představení

    3 hodiny 20 minut, 2 přestávky (20 minut)

    Nastudování

    v češtině, české, anglické titulky

    Premiéra

    14. září 2018

    Smetanova Libuše má v české opeře a kultuře vůbec zcela mimořádné postavení. Je přímo spojena s úsilím našich předků o obnovení české státnosti a národní nezávislosti. Byla napsána k otevření Národního divadla, vysněné umělecké instituce, jejíž otevření již předznamenávalo pozdější vznik samostatného státu. Smetana ve své parafrázi staré české pověsti o kněžně Libuši však pouze nevelebí starou zašlou slávu národa, nýbrž především klade důraz na zcela nadčasový ideál, který se z našeho dnešního pohledu zdá být téměř nedosažitelný - na vlídnost, skromnost, moudrost a svornost příslušníků jednoho národa, jedné společnosti.

    Přehrajte si
    podcast

    Účinkující

    • 2024-2025

    Tvůrci

    Režijní a pohybová spolupráce
    Petr Zuska
    Scéna a světelný design
    Daniel Dvořák
    Sbormistr
    Pavel Vaněk
    Dramaturgie
    Ondřej Hučín

    O inscenaci

    Sbor Národního divadla
    Orchestr Národního divadla
    Balet Opery Národního divadla

    Kühnův smíšený sbor
    Vysokoškolský umělecký soubor UK

    Úvahy nad tím, zda je či není opera Libuše vrcholným dílem Bedřicha Smetany v kontextu jeho ostatních zpěvoher či dokonce v kontextu celé české operní tvorby, zda a jak obstojí před bezprostředností Prodané nevěsty, před lyrikou a jímavostí Dvořákovy Rusalky či před emotivitou a dramatičností oper Leoše Janáčka, nejsou a priori na místě – vždy bude záležet na úhlu pohledu, z nějž se Libuše či kterákoli jiná proslavená česká opera hodnotí.

    Úhel pohledu, který Libuši přísluší nejpřirozeněji, je dán již samotným záměrem jejího autora a z něj plynoucí tradicí. Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech, týkajících se života české společnosti, která se po roce 1860 začala v rovině kulturní, politické i hospodářské výrazně a hmatatelně emancipovat. Takovou příležitostí se stalo pro českou společnost nesmírně významné otevření Národního divadla, v roce 1881 nejprve dočasné a o dva roky později definitivní. Událost, která v symbolické rovině široce přesáhla úzký svět českého divadelnictví a stala se jednou z podstatných předzvěstí pozdějšího dosažení samostatnosti v roce 1918. Sté výročí založení Československé republiky bylo zásadním momentem i pro samotné Národní divadlo a uvedení nové inscenace Libuše se stalo samozřejmým příspěvkem Národního divadla k tomuto jubileu.

    Žánrových označení, jimiž se snažíme Libuši charakterizovat, existuje vícero a jedním z nich může být i „scénický rituál smíru a očisty“. Od počátku Smetana v Libuši konflikty a protiklady nevyhrocuje, jak by se od operního dramatika očekávalo, nýbrž záměrně hledá cestu k jejich včasnému smírnému řešení. Ať již jde o hlavní dějotvorný spor dvou bratří o otcovské dědictví či protiklady mezi mužem a ženou, přísnou spravedlností a vstřícnou laskavostí, mezi původem „z lidu“ a původem „urozeným“, mezi motivy světla a tmy, vždy jsou tyto konflikty ve Smetanově opeře smiřovány v ústřední postavě kněžny Libuše, která není jen bájnou panovnicí, věštící Čechům slávu, nýbrž především očistným mýtickým symbolem ženství a mateřství, mírnosti a pokojného života.

    Vhodné pro publikum od 10 let.

    Podcasty

    K jádru věci: LIBUŠE
    K jádru věci: LIBUŠE
    00:0055:40

    Foto a video galerie

    Sdílet na sociálních sítích

    Z našeho e-shopu

    Detail zboží

    Plakát Libuše

    plakát k inscenaci Libuše

    299 Kč

    Skladem pouze 2 kusy

    Partneři inscenace
    Libuše
    Řízení letového provozu

    Praktické informace

    Kde si koupit vstupenky

    Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

    Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu – v současné době na leden–červen 2025. Prodej je zahájen vždy 1. den v měsíci v 9 hodin, s výjimkou ledna, kdy předprodej začíná až 2. den kvůli státnímu svátku.

    Parkování u Národního divadla

    Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

    Ceník a provozní řád

    Co si vzít na sebe?

    Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

    Občerstvení a šatna v Národním divadle

    Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
    Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

    Pro návštěvníky historické budovy Národního divadla přináší Mastercard řadu výhod:
    přednostní vstup a šatnu Mastercard Fast Track a exkluzivní zážitky k nezaplacení. Vyberte si z aktuální nabídky zde


    Nápojový lístek (PDF, 60 kB)