Motýli z Terezína
18. a 19. června 2024
Základní informace
Státní opera sborový sál
Přibližná délka představení1 hodina, bez přestávky
Představení se hraje ve Velkém sborovém sále Státní opery. Sraz je 15 minut před začátkem představení před provozním vchodem Státní opery, Legerova 75.
Více informací o festivalu: Festival Opera Nova 2024
Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Festival navazuje jak na předchozí ročníky v letech 2018 a 2019, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O koncertu
Historie nám ukazuje, že jako lidstvo máme tendenci zapomínat na svou minulost a na to, co je v životě podstatné. To, co dětem v terezínském koncentračním táboře pomáhalo přežít, by pro nás mělo být inspirací a podnětem k tomu, abychom aktivně přemýšleli, jak řešit mnohé problémy, kterým dnes čelíme. Opera vyzývá diváky k zamyšlení nad tím, že stát nohama na zemi a přitom si zachovat představivost a zdravý „vnitřní svět“, to jsou základní kameny, kterými je třeba dnes dláždit cesty, po kterých zítra naše děti půjdou.
Motýli z Terezína je opera pro děti, jejímž autorem je skladatel a dirigent Charles Baumstark a libreto k ní napsala violoncellistka Lola Ramirez Casanova, která se rozhodla věnovat výzkumu umělecké činnosti v terezínském koncentračním táboře. V roce 2021 zahájila ve spolupráci s hudební školou v Anjou Bleu vzdělávací projekt „Et Terezín Chantait (A Terezín zpíval…). Cílem projektu bylo zvýšit povědomí dětí o šoa a zároveň využít operu Brundibár jako pedagogickou pomůcku pro výuku v pěveckých třídách hudební školy. Po pedagogickém a lidském úspěchu projektu se hudební škola v Anjou Bleu rozhodla v tomto směru bádání pokračovat a projekt rozšířit. Požádala tedy Charlese Baumstarka o novou operu pro děti a napsání libreta bylo svěřeno Lole Ramirez Casanova.
Inspirována každodenním životem těchto „malých dušiček“ v Terezíně, autorka operu nakonec koncipovala tak, že vsadila na dvojí plán: za určitou zdánlivou lehkostí textu jsou Motýli z Terezína především bránou k diskuzím, otázkám a úvahám. Jádrem poslání opery je klást si otázky o budoucnosti ve světle minulosti.
Představení vzniklo ve spolupráci s projektem Národního divadla Musica non grata, za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.
Foto a video galerie
Sdílet na sociálních sítích