Musica non grata: Hudba terezínských skladatelů
Základní informace
Státní opera
Přibližná délka představení1 hodina 57 minut, 1 přestávka (20 minut)
Koncert Hudba terezínských skladatelů je součástí projektu Musica non grata a festivalu terezínských autorů Věčná naděje s podporou Velvyslanectví SRN v Praze.
Účinkující
- 2024-2025
Koncert s názvem Hudba terezínských skladatelů z cyklu Musica non grata je zároveň prvním společným koncertem ve spolupráci s hudebním festivalem Věčná naděje.
Během koncertu zazní dvě skladby od Pavla Haase. První z nich, Studie pro smyčce, byla zkomponována v Terezíně a skladatel ji napsal pouhý rok před svou smrtí. V nejistotě zítřka tak vzniklo dílo srovnatelné s největšími skladbami 20. století. Druhou Haasovou skladbou na programu koncertu je Suita pro hoboj a smyčcový orchestr v transkripci Ondřeje Kyase. Na hoboj se představí sólista Vilém Veverka. Karel Ančerle, český dirigent, který byl s celou svojí rodinou deportován do terezínského tábora, se význačně podílel na hudebním životě ghetta. Serenádou pro smyčce (1. a 2. věta) od Antonína Dvořáka skládá Orchestr Státní opery poctu českému dirigentovi. První část koncertu uzavírá skladba Partia pro smyčcový orchestr Gideona Kleina, jednoho z oněch mimořádných talentů, které se staly obětí tzv. „konečného řešení“. Pomyslnou tečku za první polovinou udělá skladba Když mě stará matka od Antonína Dvořáka, jako vzpomínka na Arnošta Lustiga, který si tuto píseň zamiloval. Další připomínkou spisovatele Arnošta Lustiga jsou jeho texty, které přednesou Vilma Cibulková a Tomáš Töpfer. Literární úprava povídky Velká bílá cesta a režie: Eva Lustigova.
Druhou část koncertu věnujeme dalšímu dílu, které vzniklo v Terezíně - opeře Císař Atlantidy (Des Kaisers Abschied) z dílny Viktora Ullmanna. Přestože opera vznikla v Terezíně, na rozdíl od jiných děl tam nemohla být uvedena. Podobenství o diktátorovi bylo příliš zjevné. Skladatelův osud i osud libretisty opery Petra Kiena končí tragickou smrtí v Osvětimi.
Večerem provází Martina Kociánová.
Program:
Pavel Haas: Studie pro smyčcový orchestr
Pavel Haas: Suita pro hoboj a smyčcový orchestr (Suita pro hoboj a klavír op. 17, orchestrace Ondřej Kyas)
Antonín Dvořák: Serenáda pro smyčce 1. a 2. věta (Pocta Karlu Ančerlovi)
— přestávka —
Gideo Klein: Partita, Trio pro housle, violu a violoncello v úpravě Vojtěcha Saudka pro smyčcový orchestr)
Allegro — Lento — Molto vivace
Čtení z textů Arnošt Lustig: Velká bílá cesta
Antonín Dvořák: Když mě stará matka, z Cigánských melodií op. 55
Viktor Ullmann: Der Kaiser von Atlantis (Císař Atlantidy)
připomínka Karla Bermana
Árie Smrti "Das waren Kriege"
Árie Bubeníka "Hallo, hallo"
Árie Dívky "Ist’s wahr, dass es Landschaften gibt"
Árie Císaře "Der Kriegt ist aus"
Finále „Komm, Tod, du unser werter Gast“
Sdílet na sociálních sítích
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících listopad 2024 až duben 2025.
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Parkování u Státní opery
Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.
Občerstvení ve Státní opeře
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)