

Musica non grata: Zemlinsky150
Festival Zemlinsky150
Základní informace
Státní opera
Přibližná délka představení1 hodina 40 minut, 1 přestávka (20 minut)
ND+ Dramaturgický úvod:
Muzikolog Antony Beaumont představí dílo a život skladatele Alexandra Zemlinského. Přednáška je v anglickém jazyce. Text přednášky v českém jazyce bude k dispozici na místě.
Při nákupu dvou a více vstupenek na koncerty a doprovodné programy v rámci festivalu získáte slevu 20%.
U příležitosti 150. výročí narození skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandra Zemlinského se uskuteční ve dnech 8. – 10. října 2021 hudební festival k jeho poctě. V rámci festivalu proběhnou čtyři komorní koncerty, na nichž zazní jak skladby Zemlinského, tak i jeho současníků a skladatelů, kteří mu byli osobně blízcí. Festival vyvrcholí slavnostním koncertem ve Státní opeře 10. října, kde se představí ve světové premiéře fragment z opery Malva, kterou zorchestroval muzikolog Antony Beaumont. Na koncertech se představí Sbor a Orchestr Státní opery, sólisté Opery i zahraniční hosté Johanni van Oostrum, Michael Nagy, violoncellista Claudio Bohorquez a Zemlinsky Quartet.
Účinkující
- 2024-2025
- 2025-2026
Tvůrci
O koncertu
Dirigent, skladatel a pedagog Alexander Zemlinsky působil v Praze jako šéf opery Nového německého divadla v letech 1911 až 1927 a dovedl tuto scénu k mnoha mezinárodním úspěchům. Rozšířil její repertoár, řadu děl uvedl ve světové premiéře - jako například monodrama Arnolda Schönberga Očekávání, které opět zazní ve Státní opeře v listopadu 2021. Během jeho uměleckého vedení se uváděla rovněž díla Ernst Křenka, Paula Hindemitha, Ericha Wolfganga Korngolda či Franze Schrekera. Vedle toho se mu podařilo přivést do Prahy význačné umělce a umělkyně své doby, k nimž náleželi Maria Hussa, Paul Pella, Friedrich Schorr, Leo Slezak, Richard Tauber či Lotte Lehmann. Roku 1933 musel Zemlinsky prchnout z Berlína, kde tehdy působil, nejprve do Vídně a následně do Spojených států.
Závěrečný koncert festivalu je věnován výlučně Zemlinskému a jeho hudbě. Kromě jeho slavné Lyrické symfonie budou uvedena dvě menší, méně známá díla pro sbor a orchestr. Pomyslnou třešničkou na dortu je světové premiéra fragmentu opery Malva, kterou Zemlinsky nedokončil. Předlohou libreta je stejnojmenná kniha Maxima Gorkého “Malva”. Malva zazní v orchestraci Antonyho Beaumonta, a to právě pro projekt Musica non grata.
Program: Alexander Zemlinsky
Světová premiéra
Malva (fragment opery), instrumentace Antony Beaumont
Malva: Jana Sibera
Jacob: Josef Moravec
Wasili: Jiří Hájek
Hochzeitsgesang (Svatební zpěv), moteto pro kantora, smíšený sbor a varhany
Frühlingsglaube (Důvěra v jaro) a Geheimnis (Tajemství) pro smíšený sbor a smyčcový orchestr
PŘESTÁVKA
Lyrická symfonie
Soprán: Johanni van Oostrum
Baryton: Michael Nagy
Sdílet na sociálních sítích
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu – v současné době na duben–září 2025. Prodej je zahájen vždy 1. den v měsíci v 9 hodin, s výjimkou ledna, kdy předprodej začíná až 2. den kvůli státnímu svátku.
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Parkování u Státní opery
Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.
Občerstvení ve Státní opeře
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)