Drážďanský festivalový orchestr & Concerto Köln
Valkýra (Die Walküre)
The Wagner Cycles – projekt Drážďanského hudebního festivalu pod uměleckým vedením Jana Voglera a Kenta Nagana
Základní informace
Státní opera
SouborDrážďanský festivalový orchestr & Concerto Köln
Přibližná délka představení4 hodiny 45 minut, 2 přestávky (30 minut)
Harmonogram akce
15.45 Otevření divadla
16.00–16.45 Dramaturgický úvod
17.00–18.05 1. část koncertu
18.05–18.35 Přestávka
18.35–20.05 2. část koncertu
20.05–20.35 Přestávka
20.35–21.45 3. část koncertu
21.45 Konec
Během představení budou pořizovány audiovizuální záběry pro potřebu dokumentárního filmu. Návštěvou představení poskytuje divák souhlas se zachycením své podoby při pořizování zvukově obrazového záznamu představení a s tím, že takto pořízený záznam bude použit ve výše uvedeném smyslu.
ND+
Dramaturgický úvod před představením, začátek v 16 hodin v salonku A. Neumanna.
Úvod proběhne v anglickém jazyce, bez překladu do ČJ.
Wagnerovo opus magnum, tetralogie Prsten Nibelungův, zazní poprvé podle zásad historické inscenační praxe, na dobové nástroje a ve stylu, který sám skladatel považoval za ideální. Dirigent Kent Nagano, Concerto Köln a tým vědců se ujali rekonstrukce instrumentální, vokální i jazykové praxe ve Wagnerově době. V listopadu 2021 byl takto ve Filharmonii Kolín představen první díl tetralogie, Zlato Rýna. Celý projekt bude ukončen v roce 2026, kdy uplyne 150 let od prvního provedení Prstenu v Bayreuthu.
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O inscenaci
V roce 2024 uvede Drážďanský festivalový orchestr a Concerto Köln pod taktovkou Kenta Nagana Valkýru, a to v těch evropských městech, jež mají dlouholetou wagnerovskou tradici. Turné bude 9. 3. zahájeno v Praze, která se v 2. polovině 19. století stala jedním z nejvýznamnějších wagnerovských center a předstihla i Lipsko, Drážďany či Berlín. Wagnerův kult zde rozvíjel zejména legendární ředitel Nového německého divadla (dnes Státní opera) Angelo Neumann, zanícený Wagnerův ctitel i přítel, který si pro slavnostní inauguraci NND 5. ledna 1888 zvolil Mistry pěvce norimberské. Opery Richarda Wagnera dominovaly repertoáru NND po celou dobu jeho padesátileté historie a pravidelné místo v něm měl i kompletní cyklus tetralogie Prsten Nibelungův. Neumann získal od skladatele k tetralogii provozovací práva, a pražské inscenace Prstenu tak vlastně byly autentickou interpretací posvěcenou Wagnerem. Valkýru uvedl v Čechách poprvé Gustav Mahler 20. 12. 1885 v pražském Stavovském divadle. V NND byla Valkýra uvedena už měsíc po otevření divadla, 12. 2. 1888. Ze všech částí tetralogie se právě Valkýra objevovala na repertoáru NND nejčastěji, a to i v podobě jednotlivých dějství. Naposledy takto zazněla (1. dějství) v Praze 16. 11. 2017 ve Forum Karlín v provedení Orchestru Státní opery pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera s Andreasem Schagerem v roli Siegmunda.
Sdílet na sociálních sítích
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících listopad 2024 až duben 2025.
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Parkování u Státní opery
Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.
Občerstvení ve Státní opeře
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)