Příběh odvahy, lásky a odporu, zasazený do exotické orientální krajiny, získává pod vedením choreografa Maura Bigonzettiho nový umělecký rozměr a ožívá na prknech Národního divadla po padesáti letech.
Po patnácti letech se na repertoár Národního divadla vrací barokní opera – tentokrát je to proslulá „comédie lyrique“ Jeana-Philippa Rameaua, Platée. Ta přitom v historii Národního divadla ani Státní opery dosud nebyla uvedena. Režie se ujalo tvůrčí duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), hudebního nastudování Václav Luks, umělecký šéf barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního ansámblu Collegium Vocale 1704. Premiéra inscenace se koná 21. a 23. listopadu 2024 ve Státní opeře.
Paní Bovaryová jako ikonický příběh o touze po vášni, blaženosti a opojení. Jako tragédie moci deziluze, která je silnější než vůle žít. A jako nesmrtelná síla romantických představ a krutost v bezmoci jim dostát. Do Stavovského divadla se Paní Bovaryová vrací po téměř sto letech, v roce 1938 zde byla uvedena v inscenaci Jiřího Frejky s Olgou Scheinpflugovou v titulní roli.
Po více než pětačtyřiceti letech uvádí Národní divadlo operu Zdeňka Fibicha Šárka. Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra, který ke spolupráci přizval německého režiséra Kaye Linka. Premiéry proběhnou 7. a 9. listopadu 2024.
Slavnostní večer za účasti ministra kultury Martina Baxy proběhne 3. listopadu 2024 na Nové scéně Národního divadla. Ceremonii bude možné sledovat od 20.15 hod. v živém přenosu na ČT art.
Divadlo neplní jen funkci zábavní, odjakživa také přispívá ke společenskému klimatu, komentuje aktuální dění, je zrcadlem světa – a věděl to už Shakespeare. Ptát se po (ne)bezpečnosti našeho světa znamená bavit se i o divadle.