Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Foyer

Duben 2025

Co s takovým milionem? Dílna ND

Jedním z nejoblíbenějších doprovodných programů ND+ jsou tvůrčí dílny k inscenacím. Ta, která se váže k letošní činoherní novince Paní Bovaryové, je určena studentským skupinám ve věku 15 až 19 let.

„Třeba hrad,“ zněla jedna z nejambicióznějších odpovědí na otázku, kterou lektorka Zuzana Kráľová běžně začíná tvůrčí dílnu o rozhazovačné snílce Emě Bovaryové, tedy: „Co byste si koupili, kdybyste měli milion?“ Jiná účastnice by si za imaginární sumu pořídila knihovnu, další by utráceli za zážitky. Právě to, jak by kdo s částkou naložil, je klíčem k rozdělení studentů do tří skupin. Investoři, bonviváni, potenciální realitní magnáti – vše záleží na naturelu účastníků, nic není předem dané.

Po tomto úvodu má tedy každá skupina jasně danou charakteristiku a může se pustit do následujícího úkolu, psaní romantické básně. V každé skupině se následně vybírá zástupce, který báseň s patřičnou intonací přednese ostatním. V tu chvíli už je čas na seznámení se s pozadím a dobovým kontextem románu. Děj samý však lektorka neprozradí, jen poodhalí některé klíčové situace umně vybranými dialogy, které studenti inscenují. Jde přece o to dát budoucím divákům možnost vcítit se do postav a jejich motivací, ne o to připravit je o zážitek.

Studenti z umělecké školy z Jablonce nad Nisou, kteří se dílny zúčastnili 13. března, tvořili bez jakýchkoliv zábran a aktivně využívali prostor i rekvizity. Na závěr ostatně panovala shoda, že právě možnost aktivně vstoupit do situací, dotknout se dilemat a problémů, které řešily Flaubertovy postavy před bezmála dvěma sty lety, ocenili účastníci nejvíc.

„Určitě se budu jinak dívat i na samotné představení, protože jsem dostala vysvětlení od Zuzky. Rozhodně se mi herecké ztvárnění scén líbilo z celého programu nejvíc. Líbilo se mi, jak to bylo interaktivní,“ zhodnotila svůj zážitek Viky.

„Mohli jsme si sami vyložit text, který nebyl příliš jasný,“ doplnil ji spolužák Lukáš.

„Program by se určitě líbil nejen umělcům, jako jsme my, ale i studentům z jiných škol. Vedoucí programu Zuzka byla velmi příjemná a líbilo se mi, že jsme mohli všichni pracovat v týmu. Představení pro nás teď bude osobnější, protože se do něj dokážeme lépe vcítit,“ potvrdily obecnou spokojenost Kamila s Evou.

Text: Klára Cisáriková a redakce
Foto: Petr Neubert

Sdílet na sociálních sítích