Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Foyer

Leden 2024

Proměny proměn

Už vás někdy napadlo, v co byste se chtěli proměnit? Aspoň na chvíli. V neviditelnou mušku, která všechno uslyší a uvidí? Raději ne… Na to není nikdo dost silný. Před časem jsem slyšela názor, že by bylo zajímavé proměnit se tak na rok v lidi kolem nás (nebo i o něco dál), abychom viděli a vnímali svět – včetně sebe – i jejich očima. Muselo by to ovšem být jako v baladě Karla Jaromíra Erbena nebo v pohádce Boženy Němcové, kde rok v podzemí znamená okamžik na zemi – jinak by se to nedalo stihnout. Ale stejně by to asi bylo málo platné, protože by záleželo na tom, který den či rok v životě toho druhého by byl tím „naším“. Vždyť všichni se měníme v čase i v situaci a žádný den není stejný. To berte prosím jen jako malý exkurz do fantazie.

Pro nás je důležité, že PROMĚNA je jedním z nejsilnějších hybatelů divadla, ale i celých kultur. Kolik je jen proměn v Bibli! Lotova žena by (kdyby nebyla solným sloupem) mohla vyprávět a svatebčané v Káni Galilejské o tom také vědí své. Stejně tak jsou zajímavé Ovidiovy Proměny (Metamorfózy), které čerpají z řecké i římské mytologie. Nejen že z BibleProměn vychází řada dalších příběhů, ale ty se pak s jiným autorem proměňují dál. Pygmalion, Bakchos, Ariadna, Médeia… Nešťastní milenci Pýramos a Thisbé se stali nejen inspirací pro příběh Romea a Julie, ale Shakespeare jejich smutný dialog použil i v komedii, a to ve Snu noci svatojánské. Báseň se změní v drama, drama v operu či balet. A vše může být inspirací pro obraz. Proměny jsou opravdu nekonečné jako vesmír. 

V našem lednovém vydání se dozvíte, jaké inscenační proměny doznalo nové nastudování Hamleta a jak vše vidí překladatel Martin Hilský. Připomeneme si proměny v choreografiích Maura Bigonzettiho, který je spojen s projektem Holo Harmonies. Dirigent Robert Jindra nám prozradí, co se dělo, než vyměnil aktovku za taktovku, a slovenská režisérka Sláva Daubnerová nám napoví, co pro nás přichystala v opeře Ariadna na Naxu

Spolu s našimi respondenty si můžete zkusit odpovědět na anketní otázku. Příjemné čtení a těšíme se na vás v našich divadlech! 

Mnoho krásných a splněných proměn v roce 2024!

Dana Flídrová & redakce

Sdílet na sociálních sítích