
Foyer
Duben 2021
Zuzana Janečková: Mecenášem se člověk nerodí. K mecenášství je veden
Vyznání členky Mecenášského klubu ND ZUZANY JANEČKOVÉ, které jsme se zeptali na její cestu k mecenášství a také na to, co jí samotné mecenášství přináší.
Bylo to těsně po sametové revoluci, kdy jsem v Národním divadle viděla hru bratří Čapků Ze života hmyzu v režii Miroslava Krobota a s Josefem Kemrem v hlavní roli. Dodnes cítím to vnitřní napětí a očekávání, co bude z Kukly, kterou neopakovatelně ztvárnila Barbora Hrzánová. Pocit zklamání, beznaděje a slzy v očích, když místo překrásného motýla musela sdílet krátký život jepice.
Národní divadlo bylo pro mě něco jako posvátné místo, budilo ve mně úctu nikoliv svým repertoárem, ale svou historií a architekturou. Hra Ze života hmyzu mi otevřela oči ... bylo to tak úžasné, že jsem si přála stát se součástí tohoto společenství.
V té době jsem nebydlela v Praze a do pražských divadel jsem se dostala jen sporadicky. Při studiích na vysoké škole jsem navštěvovala spíše menší pražská divadla a do Národního zašla občas. S nástupem do zaměstnání se můj kulturní život částečně omezil. A pak přišel velký převrat s dětmi. Ani si nepamatuji, kolikrát jsme viděli Čerta a Káču, Rusalku nebo Louskáčka!

Zuzana Janečková, foto J. Kolman
Dalo by se říct, že Louskáček byl pro můj vztah k Národnímu divadlu osudný. Když byly mé nejstarší dceři dva roky, o Vánocích jsme viděli Louskáčka a v programu mezi účinkujícími byly uvedeny děti z Baletní přípravky Národního divadla. Nebylo jiné cesty. V šesti letech byla Anička do přípravky přijata. Po dvou letech se k ní přidala i prostřední Emma. V areálu zkušeben Baletu Národního divadla na Anenském náměstí jsem byla denně, někdy i o víkendech.
Při čekání na dcery jsem velmi ráda pozorovala baletky a tanečníky při jejich práci. Mohla jsem tak nasávat neuvěřitelně tvořivou atmosféru při trénincích, které mají od rána do večera. Každé představení je pro ně vrcholem jejich práce. Vznášejí se na jevišti jako křehcí motýli a vůbec na nich není znát, jak je to namáhavé, obtížné a někdy i bolestivé. Občas jsem si k nim přisedla na lavičku, kde odpočívali mezi zkouškami, a začala jsem si s nimi povídat. Čím víc i moje dcery tančily, tím víc jsem poznávala jednotlivé tanečníky a jejich osudy. Že jejich profesní život je velmi krátký a intenzivní. Že jejich cesta je nepředvídatelná a nikdy není dopředu jasné, jak dlouho budou na vytouženém a těžce vydřeném výsluní. Zamilovala jsem se … a přemýšlela, jak se stát součástí tohoto společenství.
Mecenášský klub mi to umožnil. Když sedím v hledišti, tak jsem šťastná, že se mohu podílet na něčem, co tolik znamená a co má daleko větší přesah. Ne každý z nás může navštívit světové divadelní scény a vidět další vynikající umělce. Což Mecenášský klub, vedle svých dalších aktivit, umožňuje.
Mecenášem se člověk nerodí. K mecenášství je člověk veden, od raného věku výchovou svých rodičů, svého okolí. Nebo časem si uvědomí sám, co je pro něj v životě důležité a jak může pomoci k rozvoji celé společnosti. Když o tom všem přemýšlím, tak k mecenášství mě vlastně přivedly dcery – jejich koníček. Pevně věřím, že i ony si jednou uvědomí, jak je důležité být součástí nějakého společenství s širším přesahem.

Láska ke kultuře, úcta k historii, a především touha pomáhat – to vše spojuje naše mecenáše
Dávat je umění
Členství v Mecenášském klubu ND umožňuje vyjádřit sympatie Národnímu divadlu. Naši mecenáši mohou finančně přispět k realizaci konkrétní inscenace či jiného uměleckého nebo restaurátorského projektu.
Jako dík za podporu nabízíme mecenášům řadu atraktivních benefitů a především úzký kontakt s Národním divadlem a pozvání do kouzelného světa za oponou.
Sdílet na sociálních sítích

Foyer
Duben 2025

Balet, Foyer
Duben 2025
La Sylphide okouzlila Hongkong: Balet Národního divadla na prestižním festivalu
Balet Národního divadla poprvé zazářil na prestižním Hong Kong Arts Festivalu s inscenací La Sylphide

Foyer
Duben 2025
Nová Nová scéna: Trochu nostalgie, víc naděje
Umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry se s Novou scénou loučí s nostalgií, ale i s velkou nadějí