Spící krasavice
Balet Márcii Haydée na motivy pohádky Charlese Perraulta.
Základní informace
Státní opera
Přibližná délka představení2 hodiny 50 minut, 1 přestávka (20 minut)
PremiéraČeská premiéra
Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.
podcast
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O inscenaci
Pohádkový balet Márcii Haydée
Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy, na motivy pohádky Charlese Perraulta, měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.
Od premiéry v roce 1987, kdy Márcia Haydée uvedla tento titul ve Stuttgartském baletu, zakotvila její Spící krasavice pevně v baletním světě. Zhlédli ji diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Kanadě a nyní doputuje do zrekonstruované budovy Státní opery v Praze jako podobenství o znovuoživení krásy a věčném boji zla s dobrem.
Univerzální zápas dobra se zlem
Před vytvořením vlastní choreografie se Márcia Haydée s Petipovým klasickým dílem setkala mnohokrát: Byl to vůbec první balet, který jako holčička viděla, a později v mnoha verzích sama tančila. Když se v roce 1961 ucházela o angažmá u Johna Cranka, předvedla mu variace ze Spící krasavice a ve stejném souboru debutovala jako Princezna Florina (v pas de deux s Modrým ptákem). Zevrubná znalost díla jí tak poskytla pevný základ, na němž vystavěla svou vlastní interpretaci verze Spící krasavice. Zároveň se jednalo o vůbec první choreografii, kterou Haydée vytvořila.
Důraz přitom kladla kromě princezny Aurory a prince Désirého hlavně na postavu víly Carabosse, která prostupuje celým baletem. Objeví se i v závěru při svatební oslavě, aby nám připomněla, že zlo je stálou součástí našeho světa. „Pro mě je Spící krasavice především příběhem o zlé víle,“ popisuje choreografka Márcia Haydée svou vizi, „Dobro i zlo máme každý v sobě, je to univerzální zápas.“
Obsah baletu
Po mnoha letech se králi a královně konečně narodí děvčátko. V rámci oslavy křtin přicházejí víly s přáním všeho dobrého. Jenomže ceremoniář Catalabutte zapomene pozvat vílu Carabosse. Uražená Carabosse je plná hněvu a uvalí na děťátko kletbu: Princezna Aurora se v den svých šestnáctých narozenin píchne do prstu o vřeteno a zemře. Zděšení celého dvora mírní Šeříková víla, která se prokletí postaví: Aurora se píchne, ale nezemře, nýbrž upadne do stoletého spánku, z něhož ji může probudit polibek z pravé lásky.
Kletba se naplní – nicméně o sto let později má Princ Desiré vidění, Šeříková víla mu ve snu ukáže spící Auroru a cestu k ní. Princ je očarován princezniným půvabem a probudí ji polibkem. Láska je nejmocnější zbraní proti zlobě temné Carabosse.
Svatba princezny Aurory a prince Desirého se slaví na zářivém maškarním plese, tančí zde řada pohádkových postav. Šeříková víla svazku milenců žehná. Zdáli je však sleduje Carabosse… Zlo i dobro dál zůstavají součástí života.
Sólisté a sbor Baletu Národního divadla, studenti Taneční konzervatoře Hl. města Prahy, žáci Baletní přípravky ND a externisté
Orchestr Státní opery
Fotograf vizuálu: The Queens (Alexandre Katsapov, Mario Bakuš)
Fotografové inscenace: Martin Divíšek, Serghei Gherciu
Vhodné pro publikum od 5 let.
Partnerem inscenace je společnost PRECIOSA, která zdobí inscenaci svými šperky.
Podcasty
Márcia Haydée & Filip Barankiewicz
Sdílet na sociálních sítích
Z našeho e-shopu
Mohlo by vás zajímat
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících listopad 2024 až duben 2025.
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Parkování u Státní opery
Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.
Občerstvení ve Státní opeře
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)