Balet
Duben 2024
Moving Still. Premiéra konceptuálního díla Jiřího Kyliána
Jiří Kylián: „Jsem choreograf. Pohyb mě odjakživa fascinuje. Při vytváření Moving Still jsem si znovu uvědomil, že nikdy nic není statické, vše je v neustálém pohybu.“
Jiří Kylián patří ke světovým jménům, jeho dílo je stěžejní, náleží do repertoáru všech významných souborů. Během své profesní dráhy Jiří vytvořil rovnou stovku choreografií, sedmdesát pět z nich pro Nederlands Dans Theater (NDT) v Haagu, další například pro Stuttgartský balet, Pařížskou operu, Bayerisches Staatsballett nebo Tokijský balet. Svou poslední choreografii Remember me vytovřil pro tanečnici a svou celoživotní múzu Sabine Kupferberg v roce 2019 u příležitosti své inaugurace v Paříži, kdy byl zvolen členem francouzské Académie des Beaux-Arts, což je nejvyšší pocta, kterou lze ve světě umění získat. Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách – 25. dubna 2019, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategorií.
V červnu 2024 můžeme být svědky mimořádné události, světové premiéry konceptuálního díla Moving Still, které Jiří Kylián věnuje Praze. Jde o ojedinělý tvůrčí počin, komplexní zážitek, kdy si budeme moci vychutnat Kyliánovo kreativní myšlení nejen v rámci choreografie, ale i filmu, mluveného slova a sochařské instalace.
Slavnostní otevření výstavy proběhne na piazzettě, na náměstí Václava Havla, ve dvou termínech 26. a 27. června. Jiří Kylián je velká osobnost, ale hlavně široko rozkročený tvůrce, proto v obou dnech samotným vernisážím budou předcházet dva slavnostní večery v Národním divadle, jejichž režijní koncepci, tak trochu na pomezí žánrů, vytvořil sám Jiří Kylián. Během výjimečných večerů se tak můžeme těšit na čtyři projekce Kyliánových filmů (Schwarzfahrer, Scalamare, Between Entrance and Exit, Car Men), meziaktí, tanec, hudbu... slovo. V rámci představení vystoupí norský jazzový trumpetista a skladatel Nils Petter Molvaer a také více než padesát tanečníků a herců.
Instalace Moving Still bude na náměstí Václava Havla k vidění až do 30. června, ale uvažuje se o jejím prodloužení v další divadelní sezoně.
Nepatřím a nikdy jsem nepatřil k žádné církvi. Ale kdybych dokázal věřit v Boha, věřil bych v toho, který je v každém z nás. Mohli bychom ho nazvat jas či světlo, nebo nějak úplně jinak…
Jiří Kylián
3D Vizualizace: Petr Huml
Foto: Pavel Hejný
Jiří Kylián
o Moving Still
Požádal jsem osm tanečníků, se kterými jsem pracoval mnoho let, jestli by se neuvolili nechat se nazí třídimenzionálně naskenovat, vytisknout v životní velikosti a nechat se vystavit v rámci mé instalace s názvem Moving Still. Všichni souhlasili. Lorraine Blouin, Cora Kroese, Valentina Scaglia, Shirley Esseboom, David Krügel, Ken Ossola, Stefan Żeromski a Michael Schumacher. Byl jsem moc rád. Odjakživa mě fascinuje nejen pohyb, ale i otázka, zda se nacházíme uvnitř nějakého prostoru, nebo venku. Proto i mé sochy jsou jak uvnitř, tak vně a občas prolétají skrz… přičemž ano, jejich těla jsou rozříznuta na dvě části.
Práci na tomto projektu jsem zahájil v říjnu 2021, když nás zachvátila pandemie a nesměli jsme se hnout z místa. Proto jsem tuto instalaci nazval Moving Still. Jsou to objekty letící mezi bytím a nebytím, těla nesoucí jizvy života. To však nebyl jediný zdroj mé inspirace. Byly jím i „sochy“ lidí, kteří zemřeli v Pompejích po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 n. l. Zahynuli před 1945 lety, ale dodnes jsme hluboce pohnuti jejich nehybností…
Sdílet na sociálních sítích